کد خبر : 13073
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱:۵۶

خسارت ۳۵۰ میلیاردی گردشگری همدان از کرونا / واگذاری غار علیصدر امکانپذیر است

خسارت ۳۵۰ میلیاردی گردشگری همدان از کرونا / واگذاری غار علیصدر امکانپذیر است

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: میزان خسارت گردشگری همدان کرونا از تا پایان سال ۹۹، حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد تومان است.  علی مالمیر چهارشنبه ۷ مهرماه در جمع خبرنگاران در روستای هدف گردشگری “ورکانه” ادامه داد: در راستای بسته‌های حمایتی دولت از این صنعت ۱۷۲ پرونده در استان تکمیل

خسارت ۳۵۰ میلیاردی گردشگری همدان از کرونا / واگذاری غار علیصدر امکانپذیر است

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: میزان خسارت گردشگری همدان کرونا از تا پایان سال ۹۹، حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد تومان است.

 علی مالمیر چهارشنبه ۷ مهرماه در جمع خبرنگاران در روستای هدف گردشگری “ورکانه” ادامه داد: در راستای بسته‌های حمایتی دولت از این صنعت ۱۷۲ پرونده در استان تکمیل شد که بیش از ۲۴ میلیارد تومان بود و در نهایت ۱۶ میلیارد از این مبلغ پرداخت شد.

وی با اشاره به اینکه پیش از شیوع کرونا گردشگری استان رشد خوبی کرده بود و اگر با کرونا درگیر نبودیم پیشرفت خیلی بهتری داشت، افزود: دو سال سخت را در حوزه گردشگری پشت سرگذاشتیم و گردشگری آسیب جدی و جبران ناپذیری از بیماری کرونا دید و این صدمه هم در از بین بردن فرصت‌های شغلی و هم در رشد اقتصادی صنابع وابسته به این صنعت بسیار مشهود است.

مالمیر با بیان اینکه کمک‌های دولت به لحاظ مالی به حوزه گردشگری مطلوب نبود، اضافه کرد: امیدواریم این صنعت به روزهای اوج خود برگردد، به مسیر خود ادامه دهد و بخشی از آسیب وارده به آن جبران شود.

وی تصریح کرد: بیش از ۱۶ میلیارد تومان وام به فعالان صنعت گردشگری همدان اعطا کردیم و تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفته شد اما مشکلات این حوزه بسیار بیشتر از آن است که با وام برطرف شود و این تسهیلات و کمک‌ها فقط التیامی بر پیکره زخمی گردشگری است.

این مقام مسئول بیان کرد: شاید اگر در مواجه گردشگری با کرونا در سطح ملی کمتر محدودیت‌ها را قایل می‌شدیم وضعیت بهتر بود و توقع داریم کسب و کارهای گردشگری را مشابه دیگر کسب و کارها دیده شوند، از طرفی باید سفر و گردشگری را مانند یک کالای لوکس نبینم و باور داشته باشیم امروز سفر هم در سبد خانوار یک کالای ضروری است و باید دیده شود.

مالمیر مطرح کرد: در این مدت فعالان صنعت گردشگری با وجود همه آسیب‌ها تلاش کردند سرپا بایستند و ‌کمترین تعدیل نیرو و اخراج نیرو را داشته باشند تا آسیب خیلی زیادی به تأسیسات وارد نشود و در زمان فعالیت با تمام توان در خدمت این صنعت قرار بگیرند.

وی افزود: امیدواریم در نوروز پیش‌رو شروع پر جنب و جوشی را در حوزه گردشگری داشته باشیم چراکه سال گردشکری را پشت سر گذاشتیم و چشم امید استان بعد از سه نوروز تعطیل به نوروز پیش‌رو است و باید از این فرصت استفاده بهینه‌ای را ببریم‌.

مالمیر درباره ساخت و سازهای روستای ورکانه بیان کرد: ساخت و سازهای این روستای هدف گردشگری در قالب طرحی که در گذشته در بنیاد مسکن شکل گرفت مطرح شد و مقرر شد ساخت و سازها در قالب آن طرح اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: در این طرح بر ارزش‌های تاریخی و معماری و فرهنگی روستا تأکید شده بود و اگر طرح اجرا می‌شد این میزان تخریب را در روستا نداشتیم و اگر در حال حاضر بافت روستا آسیب دیده به دلیل این است که طرح مورد بحث اجرا و نظارت نشده است که با شکل گیری پایگاه روستایی بافت تاریخی روستاهای همدان امیدواریم شاهد حفظ بافت و اصالت این روستا باشیم.

مالمیر با اشاره به اینکه در روستاهایی که ثبت ملی نشده میراث فرهنگی به لحاظ حقوقی نمی‌تواند ورود قانونی در زمینه ساخت و سازها و حفظ بافت تاریخی روستا داشته باشد، گفت: اما با تشخیص مسئولان و دهیار می‌توان در راستای حفظ ارزش‌ها کوشید چراکه خسران و ضرر از بین رفتن بافت روستایی به ساکنین آنها برمی‌گردد.

وی اضافه کرد: برای حفظ بافت روستایی نیازمند همکاری ارگان‌ها و مردم و دهیاران روستاها هستیم چراکه ‌میزان اعتبارات میراث فرهنگی به اندازه‌ای نیست که بافت همه روستاها را حفظ کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان درباره پرونده منظر تاریخی “از هگمتانه تا همدان” اظهار کرد: این پرونده اولین پرونده‌ای است که در راستای استانداردهای یونسکو ساخته و پرداخته شده و چکیده پرونده هم تمام شده و منتظر هستیم ورزارتخانه میراث به قولی که داده است عمل کند.

مالمیر با بیان اینکه ارزیابان یونسکو برای ثبت زنجیره‌ای کارونسراها وارد کشور شده‌اند، اعلام کرد: پیش‌بینی می‌کنیم ارزیابان ۲۹ مهرماه به همدان بیایند و از دو کاروانسرای تاج آباد و فرسفج بازدید کنند.

وی با بیان اینکه طی چند روز گذشته مدرسه ظفر  که یکی از بناهای واقع در محله ذوالریاستین است، تخریب شده است، گفت: تخریب اینگونه بناها که در بافت قرار دارند به پرونده ثبت جهانی آسیب می‌زند، علاوه بر این میراث فرهنگی این تخریب را پیگیری میکند ‌و با وجود اینکه لکه‌های واجد ارزش بافت به شهرداری ابلاغ شده اما در مورد این بنا از میراث استعلام نکرده است. ‌

مالمیر درباره مرمت اصطبل “مری لیلی ورکانه” گفت: این بنا با هزینه شخصی مرمت شد و میراث فرهنگی نتوانست در مورد مجوز و اعطای وام به آن ‌کمک کند چراکه تکلیف مالکیت مشخص نبود و طبق قانون باید یا مالک مشخص بود یا وکالتنامه‌ آن موجود بود.

این مقام مسئول در رابطه با تعطیلی غار علیصدر هم گفت: غار بر اساس قانون یکی از انواع غارهایی است که متولی آن سازمان میراث فرهنگی است و از آنجا که جزء نفایس است واگذاری آن در چارچوب قانون با قیمت‌گذاری کارشناسان امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: در بهره برداری از غار علیصدر باید حاکمیت دولت تداوم داشته باشد و بر اساس مصوبه ستاد کرونا با توجه به شیوع کرونا تصمیم به تعطیلی آن گرفته شد که این ستاد باید پاسخگوی تصمیم خود باشد.

مالمیر اضافه کرد: علیصدر یک شرکت است و باید دخل و خرجش با هم بخواند و در شهریور که پیک گردشگری در استان است روری ۵۰ یا ۶۰ نفر از غار بازدید می‌کردند که این تعداد بازدیدکننده مشکلاتی برای شرکت به وجود آورد چراکه ۸۰ درصد از میزان درآمد شرکت صرف حقوق کارکنان می‌شود و اگر غار باز باشد ظرف ۶ ماه بدهی و زیان انباشته‌ای خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه در زمان همه‌گیری کرونا در حوزه تکمیل زیرساخت‌ها فعالیت‌های خوبی انجام شد، افزود: آماده سازی دستکند سامن که در حال جلو بردن است یکی از این نمونه‌هاست و سعی می‌کنیم این جاذبه گردشگری در نوروز پیش‌رو بتواند گردشگر بپذیرد.

امروز و در حاشیه نشست خبری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان به مناسبت هفته گردشگری، “سفره‌خانه سنتی عمارت سنگی روستای ورکانه” با میزان ۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری، ۶۵۰ میلیون تومان تسهیلات و اشتغالزایی برای ۷ نفر در مساحت ۵۶۲ متر افتتاح شد.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دوره آموزشی قانون آیین دادرسی مدنی در صنعت ساخت

خرید انواع کپسول آتش نشانی

اخبار سلامت

گیفت تبلیغاتی

مقاومت ترمز آسانسور

تثبیت کننده ولتاژ

زيرنويس فارسي سريال

نوشتن رپورتاژ اثربخش و جذاب

مرجع خرید و فروش فروسیلیسیم

شیشه اتومبیل قیمت

https://mymember.shop/

ایمپلنت در کرج

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز