کد خبر : 208897
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۲:۰۲

راه حل­های قطعی مقابله با آفات در باغات بادام

راه حل­های قطعی مقابله با آفات در باغات بادام

باغداران بسیاری هستند که در زمان هجوم آفات به باغات بادام خود درمانده و مستاصل شده و انواع و اقسام روش­های کنترل آفات را به همراه استفاده از انواع برندهای سموم مورد استفاده قرار می­دهند اما باز هم در کنترل آفات به صورت قطعی موفق نبوده و باردهی درختانشان به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا

باغداران بسیاری هستند که در زمان هجوم آفات به باغات بادام خود درمانده و مستاصل شده و انواع و اقسام روش­های کنترل آفات را به همراه استفاده از انواع برندهای سموم مورد استفاده قرار می­دهند اما باز هم در کنترل آفات به صورت قطعی موفق نبوده و باردهی درختانشان به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می­کند، در این خبرنامه شما را با راه حل­های قطعی کنترل آفات درخت بادام آشنا می­کنیم.

مدیریت تلفیقی آفات راه حل قطعی در کنترل آفات بادام

استفاده­ی بی رویه و بی حساب و کتاب از سموم آن هم سموم غیر ایمن و غیر مجاز سبب طغیان بسیاری از آفات ثانویه و درجه دو مانند انواع شته­ها، پوستخوارها و چوبخوارها در باغ بادام شده است، در واقع راهکارهایی که کارشناسان نا آگاه به کشاورزان می­داده اند نه تنها به کنترل آفات کمک نمی‌کرده است بلکه تنها به صورت موقتی جمعیت آفت را کاهش می­داده و مجددا آن آفت به همراه آفات دیگر در باغ طغیان می­کردند.

این کارشناسی­های غیر اصولی در باغ بادام سبب شده راندمان درختان بادام در کل کشور پایین بیاد، اما امروزه با پیشرفت علم کشاورزی و افزایش آگاهی کشاورزان به بهره گیری از علم نوین کشاورزی در کنترل آفات این مشکل رو به کاهش است.

علم نوین کشاورزی دیگر به هیچ عنوان استفاده از یک آفت کش را به تنهایی برای کنترل آفات در باغ بادام مجاز نمی­داند و کنترل آفات را از همان زمان خرید نهال بادام شروع می­کند، یعنی کنترل آفات درخت بادام زمانی آغاز می­شود که هنوز باغی احداث نشده است.

در این سیستم راهکارهای مدیرتی به صورت تلفیقی از زمان احداث باغ بادام شروع شده و به صورت مستمر ادامه خوهد داشت در ادامه این راهکارهای تلفیقی را مورد بررسی قرار می­دهیم که شما نیز باید در باغ خود به کار ببندید.

عاری بودن خاک زمین مورد نظر از آفات در زمان احداث باغ بادام

برای اینکه در کنترل آفات در باغ بادام خود موفق باشید در درجه ی اول باید باغ خود را در زمینی عاری از آلودگی به آفات احداث کنید، آفاتی که در خاک لانه می­کنند و می­مانند می­توانند دلیل عمده­ی آلودگی درختان بادام باشند و خسارت زیادی هم ایجاد می­کنند.

به عنوان مثال باغات بادامی که در مناطق سردسیر احداث می­شوند می­توانند طعمه­ی آفت کرم سفید ریشه باشند، با توجه به وسیع بودن دامنه­ی میزبانی این آفت زمین مورد نظر شما ممکن است حتی از زراعت قبلی که در این زمین انجام می­شده است به این آفت آلوده شده باشد و این آفت می­تواند به درختان بادام نیز حمله کنند.

بنابراین قبل از اقدام به خرید نهال بادام و احداث باغ بادام از عاری بودن خاک زمین مورد نظر از هر گونه آفت و یا بیماری مطمئن شوید و در صورتی که خاک عاری از آفت و یا بیماری نبود آن را با روش­های مختلف شیمیایی، شخم و آفتابدهی و غیره عاری از آلودگی کنید.

خرید نهال سالم موثر در کنترل آفات در باغ بادام

یکی از مهم­ترین راه­های ورود آفات به باغ بادام ورود آفت همراه با نهال آلوده است، این روزها دیگر باغداران به اهمیت سالم بودن نهال پی برده­اند و به همین دلیل مراکز فروش نهال معتبر مانند پالیز نهال (paliznahal.ir) همراه با نهال خود گواهی تایید کننده ی سلامت نهال را ارائه می­کنند تا باغداران بتوانند نهال را با خیال راحت به باغ خود منتقل کنند.

توجه داشته باشید که آفتی که همراه با نهال وارد باغ شود می توان به شدت در باغ مستقر شده و کنترل این آفت از آفتی که بعدا وارد باغ می­شود بسیار دشوارتر خواهد بود، بنابراین از اهمیت سالم بودن نهال وگواهی دار بودن آن به هیچ وجه غافل نشوید.

خرید نهال بادام مقاوم به آفات در زمان احداث باغ بادام

در بحث کنترل قطعی آفات در باغ بادام اولین راهکار قطعی که در برنامه­ی مدیریت تلفیقی آفات به آن اشاره می­شود استفاده از ارقام مقاوم بادام در زمان احداث باغ است، ارقام حساس میزبانانی میهمان دوست بوده و به همین دلیل آفتی که به میزبان حساس حمله می­کند به سرعت روی آن مستقر شده و جمعیت آفت روی میزبان حساس می­تواند چندین برابر میزبان مقاوم تکثیر پیدا کند.

به عنوان مثال آفات مکنده روی بافت حساس و ظریف زودتر نیش خود را وارد می­کنند و بنابراین روی درخت حساس زودتر مستقر شده و تکثیر می­شوند اما روی میزبان مقاوم ممکن است حتی نتوانند نیش خود را وارد کنند بنابراین مهاجرت کرده و به دنبال میزبان حساس می­گردند.

این روزها در نهالستان­ها ارقام مقاوم بادام با پیوند زدن بر پایه­های مقاوم و بومی تولید می­شوند اما ممکن است این روش تولید سبب شود که قیمت نهال بادام مقاوم افزایش پیدا کند، اما باغداران نباید به دلیل کمی اختلاف در قیمت از انتخاب ارقام مقاوم در احداث باغ خود منصرف شوند چرا که این انتخاب می­تواند تاثیر زیادی در کنترل آفات در سال­های بعد داشته باشد.

هرس سربرداری و فرم دهی موثر در پیشگیری از ابتلا به آفت

در زمان کاشت نهال هرس سربرداری توصیه می­شود و در سال­های بعد نیز هرس فرم دهی به باغداران توصیه می­شود، این دو هرس در فرم دهی درختان موثر بوده و فرم دهی اصولی به درختان بادام سبب ایجاد تهویه و رسیدن نور بیشتر به شاخ و برگ درختان می­شود و همین موضوع کوچک حتی می­تواند موجب کاهش طغیان آفت در باغ بادام شود.

تشخیص دقیق آفت در باغ بادام

حتی اگر باغداری نخواهد در باغ خود از مدیریت تلفیقی استفاده کند و بخواهد فقط سم پاشی کند بدون تشخیص دقیق نوع آفت این ار بیهوده است، بنابراین در راستای کنترل اصولی آفات در باغ بادام توصیه می­شود از یک کارشناس متخصص در تشخیص دقیق نوع آفت کمک گرفته و سمی را استفاده کنید که برای کنترل آن آفت خاص توصیه شده است.

هرس کنترل کننده در باغ بادام

اولین اقدام در کنترل آفات شاخ و برگ درختان بادام هرس کردن شاخه­های آلوده است، به عنوان مثال قطعی­ترین راه کنترل آفت سرشاخه خوار رزاسه در باغ بادام در درجه­ی اول هرس سر شاخه­های سبز خشکیده است و در درجه­ی دوم سوزاندن آنها، در نظر داشته باشید که انبار کردن شاخه­های هرس شده حتی برای مدت زمان کوتاه در کنار باغ به گسترش بیشتر آفت کمک کرده و خسارت آفت را چند برابر می­کند.

آفات دیگری مانند کنه­های تارعنکبونی و شته­ها نیز در صورتی که به سرعت تشخیص داده شده باشند و در همان روزهای اولیه به آنها رسیدگی شود با هرس شاخه­های آلوده و یک سم پاشی جزئی کنترل شده و دیگر هزینه و خسارت سنگینی به بار نمی­آورند.

تغذیه و آبیاری اصولی موثر در پیشگیری از ابتلا به آفت و همچنین درمان و کنترل آفت

تغذیه و آبیاری اصولی درختان بادام به گونه­ای که درختان بادام دچار تنش آبی و غذایی نشوند به تقویت درختان و جلوگیری از هجوم آفت به باغ جلوگیری می­کنند، فراموش نکنید که آفات در باغ باغ بادام به دنبال درختان ضعیف و حساس هسند و حتی اگر در باغ بادام خود ارقام مقاوم را کاشته باشید کود دهی نکردن و آبیاری نا درست و ایجاد تنش آبیاری سبب می­شود درختان شما در استرس قرار گرفته و به آفات حساس شوند.

سم پاشی موثر در کنترل آفت در باغ بادام

سم پاشی موثر سه فاکتور بسیار مهم دارد، اول انتخاب سم مناسب که به تشخیص دقیق نوع آفت بستگی دارد، انتخاب زمان مناسب سم پاشی که آن هم به تشخیص دققیق آفت بستگی دارد و انتخاب شیوه­ی مناسب استفاده از سم، علاوه بر این موراد برند مناسب سم و همچنین ایمن بودن سم برای جمعیت دشمنان طبیعی نیز شرط بسیار مهمی است که در سم پاشی موثر باید در نظر گرفته شود تا با حمایت از دشمنان طبیعی به کنترل آفات ثانویه در باغ بادام کمک کنید.

کلام آخر

دانستید که استفاده از مجموع اقدامات در کنترل آفات در باغ بادام بهتر از سم پاشی تنها بوده و در کل مجموع این اقدامات هزینه­ی کمتری را برای باغداران به دنبال دارند، بنابراین برای آگاهی بیشتر از انجام این روش­ها باید با یک کارشناس گیاهپزشک در ارتباط باشید و از ایشان بخواهید که از همان زمان احداث باغ در مسیر پیشگیری و کنترل آفات در باغ بادام شما را راهنمایی کنند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دوره آموزشی قانون آیین دادرسی مدنی در صنعت ساخت

خرید انواع کپسول آتش نشانی

اخبار سلامت

گیفت تبلیغاتی

مقاومت ترمز آسانسور

تثبیت کننده ولتاژ

زيرنويس فارسي سريال

نوشتن رپورتاژ اثربخش و جذاب

تعمیر گیربکس اتوماتیک

مرجع خرید و فروش فروسیلیسیم

شیشه اتومبیل قیمت

https://mymember.shop/

ایمپلنت در کرج

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز