کد خبر : 209063
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ - ۵:۴۸

رازهایی برای داشتن دندان هایی سالم که کسی به شما نمی گوید!

رازهایی برای داشتن دندان هایی سالم که کسی به شما نمی گوید!

همگی می‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است اما در واقعیت اکثر مردم مطابق آن رفتار نمی‌کنند. این عبارت را می‌توان در تمامی مراحل زندگی مورد استفاده قرار داد. برای مثال داشتن دندان سالم برای تمامی مردم مهم است ولی تقریباً هیچکس برای سالم نگه داشتن دندان خود تلاش زیادی نمی‌کند و به جای این

همگی می‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است اما در واقعیت اکثر مردم مطابق آن رفتار نمی‌کنند. این عبارت را می‌توان در تمامی مراحل زندگی مورد استفاده قرار داد.

برای مثال داشتن دندان سالم برای تمامی مردم مهم است ولی تقریباً هیچکس برای سالم نگه داشتن دندان خود تلاش زیادی نمی‌کند و به جای این پیشگیری، سالیانه هزینه‌های زیادی را جهت درمان‌هایی همچون پر کردن، لمینت، کشیدن و دیگر درمان‌ها متحمل می‌شویم.

مراجعه کردن به دندان پزشک کار خیلی خوبی است امّا هنگامی که ما می‌توانیم با رعایت یک سری نکات ساده در زندگی روزمره، دندان‌های سالم داشته باشیم، چرا باید سرمایه‌ی خود را خرج هزینه‌های سرسام ‌آور درمان دندان کنیم؟

سوالی که شاید بپرسید این است که چطور میتوانیم از مشکلات دندان پیشگیری کنیم؟ چگونه با صرف کمترین هزینه دندان‌های سالم داشته باشیم؟ در اینجا ما سعی می‌کنیم هشت راه حل داشتن دندان‌های سالم و تمیز را بیان کنیم.

در این مقاله به موضوعات زیر می‌پردازیم:

 • مسواک زدن را جدی بگیرید
 • خمیر دندانتان دارای فلوراید باشد
 • نخ دندان به اندازه‌ی مسواک مهم است
 • استفاده از دهان شویه را فراموش نکنید
 • بیشتر آب بنوشید
 • استفاده از غذاهایی که برای دندان شما مفید است
 • کمتر از غذاهای اسیدی و یا شیرین استفاده کنید
 • به موقع به دندان پزشک مراجعه کنید

مطلب مرتبط: بهترین درمانگاه دندانپزشکی تهران

یک: مسواک زدن را جدی بگیرید

روش تمیز کردن دندان و مدت زمان صرف شده برای آن، از جمله مهمترین نکات سلامت دندان است. توصیه‌ی دندان پزشکان این است که برای مسواک زدنتان یک روتین مشخص داشته باشید و روزانه دو بار مسواک بزنید. بهتر است که یک بار قبل از خواب و یک بار پس از بیدار شدن از خواب شبانه مسواک بزنید.

مسواک برقی وسیله‌ی بهتری جهت شستشوی دندان شما است و تمیز کردن دندان را بهتر از مسواک دستی انجام می‌دهد چون که مسواک برقی حرکات دایره‌ای شکل را جهت شستشو بکار می‌گیرد و در واقع همین حرکات باعث نفوذ بهتر مسواک به تمامی منافذ دندان شده و تمامی قسمت‌ها را تمیز می‌کند.

از سوی دیگر مسواک برقی سریع‌تر عمل می‌کند، اگر شخصی هستید که بجای مسواک برقی از مسواک دستی استفاده می‌کنید، باید که سعی کنید تمامی قسمت‌های دندان‌ را به شکل حرکات دایره‌ای و آرام مسواک بزنید و حتماً لثه‌ها را هم شستشو دهید.

مدت زمانی که شما صرف شستشوی دندان خود با مسواک دستی می‌کنید، باید حداقل دو دقیقه باشد. اگر مسواک زدن شما با حرکات صحیح انجام شود، به طور معمول خونریزی لثه برایتان اتفاق نمی‌افتد. اگر حین هر بار مسواک زدن، لثه‌هایتان خونریزی می‌کند، ممکن است که دچار بیماری‌های لثه شده باشید و بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. در استفاده از خمیر دندان زیاده روی نکنید زیرا که به اندازه‌ی یک بند انگشت خمیر دندان، برای هر دفعه مسواک زدن کافی است.

بعد از هر دفعه مسواک زدن، حتما به خوبی دندان‌‌های خود را آبکشی کنید تا تمامی خمیر دندان از دهانتان شستشو شود چون بیش از حد ماندن فلوراید روی دندانتان، می‌تواند مشکل فلوروز را برای شما ایجاد کند. (مشکل فلوروز می‌تواند سبب ایجاد لک روی دندان و یا تغییر رنگ دندان شود)

مطلب مرتبط: مرکز ایمپلنت دندان خوب در تهران

دو: خمیر دندانتان دارای فلوراید باشد

خمیر دندان‌های متفاوتی وجود دارد که شما می‌توانید بین انواعی از ترکیب عناصری که سبب قدرت بخشی و یا طعم‌های مختلف خمیر دندان می‌شود، انتخاب کنید. فرقی هم ندارد که شما کدام نمونه را می‌خرید، نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که باید خمیر دندانتان دارای فلوراید باشد. با وجود اینکه اشخاصی نگران تاثیر فلوراید به روی دیگر حوزه‌های سلامت هستند، فلوراید همچنان یکی از اصلی ترین عناصر تاثیر گذار در سلامت دهان و دندان است.

فلوراید از دندان در برابر پوسیدگی مراقبت می‌کند. این عنصر با مبارزه با میکروب‌های مضری که سبب پوسیدگی دندان می‌شوند، یک مانع مراقبتی برای این میکروب‌ها ایجاد می‌کند.

مطلب مرتبط: بهترین مرکز اقساطی ایمپلنت تهران

سه: نخ دندان به اندازه‌ی مسواک مهم است

حتی خیلی از افرادی که به مسواک زدن خود خیلی اهمیت می‌دهند هم، از نخ دندان استفاده نمی‌کنند. تحقیقات نشان داده است که استفاده کردن از نخ دندان تنها برای خارج نمودن ذرات غذا از لا به لای دندا‌ن‌ها نیست، در واقع نخ دندان راهکاری است برای کاهش پلاک، تحریک لثه و کمک کردن به کاهش التهاب که همین فواید نخ دندان، استفاده از آن را برای شما ضروری می‌کند.

شاید استفاده از نخ دندان برای افرادی همچون کودکان و یا افراد سالمند، راحت نباشد. با مشکلاتتان مبارزه کنید و هر طور که شده، و با هر ترفندی( برای مثال می‌توانید به داروخانه مراجعه کرده و نخ دندان مخصوص تهیه کنید) استفاده از نخ دندان را جزء اولویت‌های خود قرار دهید.

چهار: استفاده از دهان شویه را فراموش نکنید

همانطور که شاید در مراحل مختلف زندگی، دیده یا شنیده باشید، استفاده کردن از دهان شویه ها می‌تواند برای پاکسازی دهان و دندانتان بسیار مفید باشد؛ امّا متاسفانه بیشتر مردم از آن استفاده نمی‌کنند و این عدم استفاده به دلیل نا آگاهی از فواید و چگونگی استفاده از آن است. دهان شویه ها به سه طریق می‌توانند برای شما مفید واقع شوند: سبب کاهش اسید دهان می‌شود، مناطقی از دهان را که دسترسی مسواک به آن کمتر است را می‌تواند شستشو دهد، به معدنی کردن دوباره‌ی دندان‌ها می‌پردازد.

در واقع برای افراد سالمند و کودکانی که توانایی استفاده‌ی درست از نخ دندان و حتی مسواک را ندارند، کمک گرفتن از دهان شویه می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

حتما به توصیه‌های لازمی که جهت استفاده از دهان شویه، دندان پزشکتان برای شما شرح داده، کمال توجه را داشته باشید.

پنج: بیشتر آب بنوشید

همیشه و به طور کلی آب بهترین نوشیدنی برای سلامت کل بدن شما و به خصوص سلامت دهان و دندان شما به حساب می‌آید. دندان پزشکان، نوشیدن آب را پس از هر وعده‌ی غذایی توصیه می‌کنند، در واقع این کار برای پاک نمودن قسمتی از اثرات منفی ای که خوراکی‌های چسبنده و غذاهای اسیدی بر روی دندان‌های شما داشته‌اند، مفید است.

همچنین سعی کنید مصرف نوشیدنی‌های مضر را به حداقل برسانید، انتخاب نوشیدنی‌ای که به طور روزانه مصرف می‌کنید، تعیین کننده‌ی آینده‌ی سلامت دندان ما است. بعضی از نوشیدنی‌ها همچون نوشابه گاز دار، قهوه، نوشیدنی های الکلی می‌توانند در شرایطی بسیار برای دندان‌ها مضر باشند.

به طور مثال مصرف قهوه به مرور زمان می‌تواند سبب تغییر رنگ دندان شود. و یا مصرف نوشیدنی‌های الکلی سبب افزایش احتمال ایجاد پلاک روی دندان‌ها می‌شوند.

در نتیجه بهتر است که سعی کنید مصرف اینچنین نوشیدنی‌ها را کم کنید.

شش: استفاده از غذاهایی که برای دندان شما مفید است

یک رژیم غذایی مناسب، تضمین کننده‌ی سلامت دهان و دندان شما است. بهترین کاری که برای پیشگیری از مشکلات مختلف و متعدد دندان باید انجام دهید، استفاده از غذاهایی است که دوست دار سلامتی دندان شما هستند.

برای مثال هویج خام و به طور کلی هر گونه سبزیجات تردی که نیازمند جویدن هستند، برای سلامت دندان شما مفید هستند. چون که جویدن به تقویت دندان‌ها کمک می‌کند.

کلسیم موجود در محصولات لبنی هم سبب تقویت مینای دندان‌ می‌شوند. کلسیم همچنین به تقویت استخوان فک می‌پردازد و همین امر موجب می‌شود که دندان‌های ما محکم تر در جایگاه خود قرار گیرند.

ماهی های چربی که سرشار از امگا سه هستند هم به شما توصیه می‌کنیم چون که امگا سه یکی از شگفت انگیز ترین تاثیرات را در سلامت لثه ها ایجاد می‌کند.

آدامس بخورید. شاید با دیدن این قسمت از مقاله تعجب کنید، امّا منظور ما استفاده از آدامس های معمول و پر از قند نیست. در واقع استفاده کردن از آدامس بدون قند و یا آدامس‌های طبیعی ( معروف به سقز) نه تنها برای دندان شما ضرر ندارند، بلکه راه کاری عالی برای پاکسازی دندان به شمار می‌روند.

همچنین جویدن آدامس سبب تولید بزاق شده و به پاکسازی باکتری‌های مضر دهان کمک می‌کند.

هفت: کمتر از غذاهای اسیدی و یا شیرین استفاده کنید

مواد قندی در دهان به اسید تبدیل می‌شوند که این اسید تولید شده می‌تواند مینای دندان شما را نابود کند. این اسید، در واقع همان عاملی است که سبب ایجاد حفره در دندان شما می‌شود.

همچنین میوه، چای و قهوه هم می‌تواند مینای دندان را خراب کند که مشخصاً اجتناب کامل از این عوامل کار درستی نیست، امّا می‌توانیم با رعایت نکات لازم پس از استفاده از این مواد، اثر سوء آنها را به روی دندانمان کاهش دهیم.

هشت: به موقع به دندان پزشک مراجعه کنید

با وجود تمامی مراقبت‌ها، مراجعه به دندان پزشک حداقل دو بار در سال جهت معاینه یا تمیز کردن به تمامی افراد توصیه می‌شود.

یک دندان پزشک، نه تنها به جستجوی حفره‌های پنهانی می‌پردازد، بلکه می‌تواند مشکلات احتمالی را هم تشخیص داده و راه‌ حلی مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

نتیجه گیری:

دندان‌ها اولین بخش از سیستم گوارش هستند که وظیفه‌ی مهم آسیاب مکانیکی غذا را بر عهده دارند و تا وقتی که زندگی می‌کنیم، به آنها نیازمندیم. علاوه بر اینها، دندان‌ها نقش بسیار مهمی را در زیبایی چهره‌ی ما ایفا می‌کنند.

در نتیجه باید نهایت تلاش خود را بکار بگیریم تا اجازه ندهیم انواعی از مشکلات برای ما اتفاق بیفتد و بتوانیم مدت زمان بیشتری، دندان‌های سالم و تمیز داشته باشیم. اگر سعی کنید که در تمامی طور عمر خود از روش‌هایی که در این مقاله به شما پیشنهاد دادیم استفاده کنید، مشخصاً مدت زمان بیشتری را از دندان سالم برخوردار هستید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گیفت تبلیغاتی

مقاومت ترمز آسانسور

تثبیت کننده ولتاژ

زيرنويس فارسي سريال

نوشتن رپورتاژ اثربخش و جذاب

تعمیر گیربکس اتوماتیک

حمل اسباب منزل باربری عظیمیه کرج

مرجع خرید و فروش فروسیلیسیم

شیشه اتومبیل قیمت

https://mymember.shop/

خرید واترجت خانگی

ایمپلنت در کرج

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز